ARTUR DANIEL LISKOWACKI
Z sieci w sieci. 10
„Renta wdowia nie dla wszystkich seniorów”.
Przeciwnicy równości dla LGBT+ na pewno temu przyklasną. Bo owszem, renta wdowia dla seniorek — tak, ale dla seniorów?! Którzy zostali wdowami, bo zmarł im mąż?
Apage, Satanas!
*
„Żyła przemówił”, „Boniek przemówił”, „Hołownia przemówił”, „Giertych przemówił”, „Hurkacz przemówił”, „Szczęsny przemówił”… Itd, itp.
Jakaś epidemia, nakazująca zakażonym przemawiać? Czyli — idąc za słownikiem polskim (przemówienie to wypowiedź publiczna określonej długości, służąca przekonaniu słuchaczy do opinii przemawiającego) — pozyskiwać tłumy hałaśliwą i zręczną retoryką.
No cóż, przemówienia wyżej wymienionych (może z wyjątkiem marszałka Hołowni) tłumów by raczej nie porwały, a zresztą w jakiej sprawie?
Można by więc założyć, że popularność w sieci słowa „przemówił” wiąże się z innym tego słowa znaczeniem. Otóż przemówić może ten, kogo o mówienie w ogóle trudno byłoby posądzać. Na przykład posąg, słup albo ktoś umarły, albo dziad do obrazu.
Coś mi się jednak wydaje, że „przemówienie” podbijające sieć i z tym znaczeniem nie ma wiele wspólnego. Może by więc ktoś przemówił — do rozsądku — autorom tekstów i tytułów, którzy się przemówienia czepili, jak mówca trybuny, i powiedział im, żeby z niej (a przy okazji z nas) zeszli?
*
„Kanadyjczycy idą za ciosem, stopy w dół”.
Dziwne, po dobrym ciosie, to stopy powinny raczej iść w górę.
*
„Ugryzienie tego kleszcza zmienia w wegetarianina. Jest go coraz więcej”.
Zagadkowe zjawisko.
Po pierwsze: kto kogo ugryzł? Po drugie: jeśli nawet założyć, że to ja ugryzłem „tego kleszcza”, to czy w wegetarianina zmieni się on czy ja?
Jeśli on, powinniśmy zacząć gryźć kleszcze masowo. Kleszcze na wegetariańskiej diecie nie będą łaknąć naszej krwi. Jeśli ja, może powinienem się cieszyć. Zmieniony w wegetarianina za pomocą zwykłego ugryzienia przez kleszcza, stanę się lepszy i lżejszy.
No i kto wie, może dałoby się zbić na takich kleszczach jakiś biznes. Otwierając na przykład sanatorium, którego otyli kuracjusze byliby przez kleszcze gryzieni. Opłatą za turnus oczywiście też.
*
„Sekrety płynu na czyste auto”.
Po tym, jak się je potraktuje owym płynem, staje się ono brudne?
Sądzę, że są tańsze metody osiągnięcia tego samego skutku.
*
„Skandal erotyczny w bydgoskim liceum”.
W liceum? A cóż to niby za skandal!? Gdyby chociaż w przedszkolu…
*
„Największą zmorą stał się Jesus”.
Wyjaśnienie: Jesus stał się zmorą Litwinów.
Ale nie chodzi wcale o kniazia Gedymina, który jako pierwszy Litwinów ochrzcił, ani o Jagiełłę, który uczynił to po raz wtóry. Ale o Jagiellonię Białystok, która pokonała mistrza Litwy FK Panevėžys. A bramki dla naszych strzelał Jesús Imaz.
*
„To z nim Madonna chciała mieć dziecko”.
Jeśli wierzyć Ewangeliom, to nie chodzi tu chyba o św. Józefa.
Jeśli wierzyć plotkom (nie płotkom) w sieci, chodzi tu zresztą o coś (kogoś) innego — dokładnie zaś o piosenkarkę Madonnę Louise Ciccone.
Swoją drogą, nie dziwi przesadnie, że Madonna przybrała pseudonim Madonna, a zrzekła się nazwiska Ciccone. Zbliżone do niego słowo ciccione znaczy po polsku „tłuszcz”.
*
„Rywalki Świątek plują sobie w brodę”.
Zawsze wiedziałem, że coś jest na rzeczy! Maskulinizacja kobiecego sportu — w tym tenisa — poszła zbyt daleko. Trzeba coś z tym zrobić. Na początek — ogolić, przynajmniej te, które mają najdłuższe brody.
*
„Superbakteria trafia do szpitala”.
Spoko! Jak już tam trafiła, to na pewno ją wyleczą.
*
„Najlepszy balsam dla skóry ściągniętej po urlopie”.
Zamiast balsamu można zastosować lepszy trik: nie ściągać po urlopie skóry.
Artur Daniel Liskowacki (ADL; ur. w 1956 r. w Szczecinie) – prozaik, poeta, eseista, autor słuchowisk radiowych oraz książek dla dzieci. Mieszka w Szczecinie. Laureat I nagrody II Krajowego Festiwalu PR i TVP „Dwa teatry 2002”, Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina (2002), Nagrody 60-lecia PR Szczecin (2005) i Nagrody Fundacji Nelli i Władysława Turzańskich (2013). Jego książki nominowane były m.in. do: Nagrody Literackiej Nike, Europejskiej Nagrody Literackiej i Nagrody Literackiej Jantar. Ostatnio wydał tomy poetyckie: Późne popołudnie (2017), Szkliwo (2021), Do żywego (2023); zbiory opowiadań: Spowiadania i wypowieści (2018), Hotel Polski (2020, Nagroda Literacka Jantar); eseje: Ulice Szczecina (ciąg bliższy) (2015), Ulice Szczecina (wydanie 2, 2016), Brzuch Niny Conti (2019), Cukiernica pani Kirsch (wydanie 2, 2021); powieść: Eine kleine (wydanie 4, 2021).
aktualności o e-eleWatorze aktualny numer archiwum spotkania media autorzy e-eleWatora bibliografia
wydawca kontakt polityka prywatności copyright © 2023 – 2024 e-eleWator . all rights reserved
copyright © 2023 – 2024 e-eleWator
all rights reserved