Skip to content
e-eleWator zachodniopomorski miesięcznik literacki

JACKIE BRANC

Misja kosmiczna anglosaskich filozofów analitycznych

Straciliśmy łączność ze statkiem orbitalnym misji anglosaskich filozofów analitycznych. Agencja Lotów Filozoficznych wyraziła na ostatnim Kongresie ALF zaniepokojenie o kondycję moralną załogi. Przypominamy zdarzenie — po siódmym okrążeniu Ziemi nawigator usłyszał inwektywy pod swoim adresem ze strony lewej półkuli mózgu pierwszego pilota. Wniósł pozew do sądu jednocześnie z już przygotowaną apelacją półkuli prawej mózgu pierwszego pilota, w której czytamy między innymi: „Czy świnia w chlewie obrzucona inwektywami może się zarumienić ze złości? Otóż nic podobnego! Stąd mój spokój i przekonanie, że nie jestem w stanie ciebie poruszyć, barbarzyńco”. Apelacja półkuli prawej przygotowana została na wypadek pozwu półkuli lewej pilota pierwszego. Stwierdzenie to wywołało gorączkową dyskusję na pokładzie, przebiegającą przez zakres zagadnienia tożsamości osobowej, wymaganej przy nawigacji statkiem kosmicznym. Pojawiły się też pytania: czy pilot pierwszy jest prawo-, czy leworęczny?

 

Lustro (definicja)

Lustro, zwierciadło — gładka powierzchnia odbijająca światło, dzięki czemu powstaje obraz odbity przedmiotów znajdujących się przed lustrem. Także narzędzie dysponujące taką powierzchnią i służące odbijaniu obrazu.

Lustro jest najprostszym rodzajem zwierciadła optycznego. Jego powierzchnia jest prawie zawsze płaska, a głównym przeznaczeniem jest przeglądanie się w nim kobiety, która kilka dni temu oświadczyła, że już ciebie nie kocha. Lekko oszołomiony komentujesz pozytywnie przygotowania do nocnej eskapady przeglądającej się kobiety. Cukrujesz, że ładnie wygląda, siedząc na kanapie w szarym sweterku, żałosna dupo wołowa. Następnie, po charakterystycznym „stukaniu” szpilek, następuje zatrzaśnięcie zamka w drzwiach — to sygnał, że możesz teraz pić alkohol sam ze sobą, roniąc przy tym łzy. To jest lustro — powierzchnia odbijająca, dzięki czemu powstaje obraz odbity przedmiotów znajdujących się przed lustrem.

Jackie Branc (urodzona jako Jakub Bińkowski w 1978 r. w Łasku) — freelancerka, fotografka, graficzka. Pisze felietony i formy krótkie. Więcej na: https://jackiebranc.site.

aktualności     o e-eleWatorze     aktualny numer     archiwum     spotkania     media     autorzy e-eleWatora     bibliografia     

wydawca     kontakt     polityka prywatności     copyright © 2023 – 2024 e-eleWator . all rights reserved

zachodniopomorski miesięcznik literacki e-eleWator

copyright © 2023 – 2024 e-eleWator
all rights reserved

Skip to content