Skip to content
e-eleWator zachodniopomorski miesięcznik literacki

ALEX WIESELTIER

Wnuczek

Ile wiem o czasach okupacji? Chyba niewiele. To czasy moich dziadków i nawet moja matka niewiele o tym wie, bo urodzona po wojnie. Moi dziadkowie mieszkali na Podhalu. Moja babcia trochę o tym mówiła. Pokazywała mi nawet jedno zdjęcie, gdzie stoi z dwoma grenschutzami i małą świnką. Ci grenschutze to byli faktycznie Austriacy i dziwnym trafem rozumieli po polsku, o czym moja babcia wtedy nie wiedziała. Bo kiedy szli obok zagrody i zobaczyli babcię, to się zapytali, czy mogą sobie z nią zdjęcie zrobić. Ona pod nosem burknęła, że wołałaby mieć zdjęcie ze świnią. Na to oni powiedzieli jej po polsku, żeby przyprowadziła z chlewni świnię. No i tak powstało to zdjęcie. Śmiesznie i strasznie zarazem.

Czasy były okropne. Babci brat poszedł do wojska, jak wojna się zaczęła. Przeżył, ale jak poszedł, to ważył 87 kilo, a jak wrócił, to ważył tylko trzydzieści siedem kilo. Podobno pod koniec wojny Niemcy zamknęli go z ruskimi jeńcami z bunkrze bez jedzenia, a ludzie jedli trupy, żeby przeżyć.

Babci drugi brat był w partyzantce, a gestapo z Makowa co kilka tygodni nachodziło wieś w poszukiwaniu Żydów i partyzantów. Ci partyzanci pod koniec wojny zrobili pod mostem zasadzkę na Niemców, a potem te trupy zabitych Niemców to dziadek z lodu wykuwał. Dziwnym trafem Niemcy oszczędzili wioskę, ale inne wioski nie były takie szczęśliwe.

Na Podhalu to niektórzy wypisali się z Polaków. Jeden z działaczy na Podhalu wymyślił, że górale to potomkowie Teutonów, a nie Słowianie. I w ten sposób zrobili z górali Goralenvolk. Trzydzieści tysięcy górali wzięło Goralenvolk kennkarte. W tej Szczawnicy, do której jeździli po wojnie pana rodzice na wczasy, to wzięło ją dziewięćdziesiąt sześć procent mieszkańców. Oczywiście, wtedy szczawnickich Żydów już tam nie było.

Żydzi? Ano nie było im łatwo. Ale innym też nie było dobrze. Wiadomo było, że jak Niemcy się z Żydami uporają, to przyjdzie kolej na Polaków. Zresztą Niemcy się dobrali do Polaków od początku okupacji. Żydów na początku tylko odgrodzili w gettach. Pierwsze obozy niemieckie to były dla Polaków.

Jaki był stosunek do Żydów? To trudne pytanie. Przed wojną to Polacy i Żydzi żyli obok siebie. Jak przyszła okupacja, to Niemcy zrobili z Żydów nie tylko podludzi, ale bydło na rzeź. I dali nie tylko pozwolenie na takie traktowanie, ale nawet zachęcali do tego. A kto chciał Żydom pomagać, to mógł się spodziewać kary, z zabiciem nie tylko siebie, ale całej rodziny. To nawet ci, co im było żal Żydów, nie za bardzo się do tej pomocy kwapili.

Babcia opowiadała, że kiedyś do ich zagrody zaszedł jakiś Żyd i prosił o przechowanie. To było pewnie wtedy, jak przez wieś Niemcy pędzili resztkę jordanowskich Żydów do Makowa. Ale w tych warunkach to dziadkowie go przegnali.

Jak już powiedziałem, gestapo często nachodziło wieś i Żyd w pobliżu to było niebezpieczeństwo. Potem ktoś powiedział, że widziano go powieszonego w pobliskim lesie i mówili, że sam się z żalu powiesił.

Moja mama to miała to dziadkom za złe, ale ona urodziła się po wojnie, a jak się w tych czasach nie żyło, to trudno jest sobie wyobrazić, jak człowiek sam by się w takiej sytuacji zachował.

Ci szwędający się w okolicy Żydzi byli dla mieszkańców wsi jak wiszące nad nimi niebezpieczeństwo. Bo nawet jak się taki schował u nich bez ich wiedzy, to jak by jakiś sąsiad to zakapował, to trudno by się było z tego Niemcom wytłumaczyć. A jaka mogła być kara, to wszyscy wiedzieli. Tu nie chodziło o jakiś antysemityzm. To był strach przed możliwym nieszczęściem, którego powodem mogli być Żydzi. Kochać ich nigdy nie kochano, a teraz każdy kontakt z nimi był niebezpieczny. I jakby uważano, że to oni są głównym powodem strachu przed Niemcami. Bo gdyby Żydów nie było, to tego strachu też by nie było.

A tak w ogóle to dziwna sprawa z tym strachem przed Niemcami. Bo przecież za ruch oporu też groziła kara śmierci, a przecież setki tysięcy Polaków brało w nim udział. I tu też było niebezpieczeństwo, że ktoś doniesie na gestapo, ale to jakoś miało mniejsze znaczenie. Może, dlatego że jak ktoś zakapowałby Polaka z podziemnej organizacji, to ryzykował odwet pozostałych przy życiu kolegów? Bo w przypadku kapowania Żydów, to pies z kulawą nogą się tym nie przejmował, chociaż znane są przypadki wyroków Podziemnego Państwa na szmalcowników.

Jednak mimo grożącej kary śmierci ludzie Żydom pomagali, choć niebezpieczeństwo groziło i ze strony Niemców, i ze strony sąsiadów czy zupełnie obcych ludzi. Wielu z nich zginęło. Wielu bało się do tego przyznać nawet po wojnie.

A tak. Bo niektórym sąsiadom ukrywanie Żydów kojarzyło się z wielką ilością złota, biżuterii i pieniędzy. Mało komu mogło się w głowie pomieścić, że można było Żyda, który nie miał przecież okupacyjnych kartek żywnościowych, przechowywać bez haraczu pieniężnego. We wsi dziadków ksiądz uratował jakiegoś Żyda, dając mu aryjskie papiery, ale reszta bała się pomagać.

Zresztą pomoc, to nie tylko przechowywanie. Był również przemyt Żydów poza granice okupowanej Polski. Przemytnicy działali na Podhalu już w przedwojennej Polsce. I to właśnie część tych przemytników zajmowała się przemytem ludzi przez granicę. Oczywiście, nie wszyscy przemytnicy mieli czyste ręce. Były wśród nich kanalie, które zabijały w górach Żydów i zabierały, co można było zabrać.

Ale byli również tacy, jak Jan „Kiwa” Malec ze spiszowskiego Rzepiska, który w czasie okupacji przeprowadził przez granicę ponad 700 Żydów. Malec musiał uciekać z Podhala po wojnie, bo dostał list z pogróżkami od samego Kurasia „Ognia”. Potem wylądował w Ameryce, ale jego nazwiska na liście Sprawiedliwych nie zobaczysz, bo brał za to pieniądze.

Co ja sam o tym myślę? Nie wiem, co myśleć. To były inne czasy. Nam dzisiaj jest za dobrze. My nie myślimy, czy dzisiaj nie będziemy głodni. Nasz „problem” jest, co kupić, a czego nie kupić. A większość ludzi w czasie okupacji miała problem gdzie kupić i za co kupić.

Tak jak syty nie zrozumie głodnego, tak my nie wiemy i nie rozumiemy, jak ludzie w czasie wojny myśleli i dlaczego robili, co robili.

Nam łatwo ich potępiać. I tu nie mówię o sprzedawczykach, bandziorach, szmalcownikach czy donosicielach. Ja mówię o tych, którzy mogli pomóc, a nie pomogli.

Dzisiaj niedanie kromki chleba głodnemu uważa się za świństwo. Ale wtedy wyglądało to inaczej.

I szczęśliwy jestem, że nie żyję w tamtych czasach.

listopad 2023

Alex Wieseltier (ur. w 1941 r. w Symferopolu na Krymie) — autor opowiadań. Po II wojnie światowej mieszkał w Szczecinie. W latach 1959-1964 studiował na Politechnice Szczecińskiej, na Wydziale Budowy Maszyn, gdzie po studiach był asystentem naukowo-dydaktycznym. Potem pracował w fabryce sprzętu grzejnego w Szczecinie. W roku 1976 wyjechał z rodziną do Danii i pracował w firmie FLSmidth jako technolog. Jest blogerem i moderatorem internetowego Forum Żydów Polskich. Opowiadania publikował w internecie i „Midraszu”. Więcej na stronie: https://alexwieseltier2206.webnode.dk. Wydał zbiór opowiadań Krzywe zwierciadło (2022, nominacja do Nagrody Literackiej „Jantar”).

aktualności     o e-eleWatorze     aktualny numer     archiwum     spotkania     media     autorzy e-eleWatora     bibliografia     

wydawca     kontakt     polityka prywatności     copyright © 2023 – 2024 e-eleWator . all rights reserved

zachodniopomorski miesięcznik literacki e-eleWator

copyright © 2023 – 2024 e-eleWator
all rights reserved

Skip to content